Știri, Muntenia-Sud, România|joi, iunie 11, 2026
Sunteți Aici Home » DEZVĂLUIRI » MUNTELE NUCET SE TRANSFORMĂ ÎN STAȚIUNE! În orășelul din Bucegi vor lucra 6.000 de persoane

MUNTELE NUCET SE TRANSFORMĂ ÎN STAȚIUNE! În orășelul din Bucegi vor lucra 6.000 de persoane 

Începe eliberarea autorizațiilor de constructive pentru orășelul cu 6.000 de locuri de muncă! Despre viitoarea stațiune turistică care urmează să prindă contur pe muntele Nucet am mai scris. Am așteptat, sperând să primim un răspuns valid de la autorități.

Din păcate toată lumea tace. Se vorbește foarte mult de faptul că la mijloc este vorba de o mega afacere. Numele investitorilor israielieni nu a fost dat până acum în vileag.Ba mai mult, dacă a ieșit ceva scandal toată lumea a amuțit.

Cele 200 de hectare pe care israielienii le-au cumpărat de la proprietari necunoscuți sunt exact în aria protejată a Parcului Natural Bucegi.

Se vorbea de faptul că, afaceriștii israielieni își vor construi singuri drumurile către impresionanta stațiune cu vedere spre la cul Bolboci. De unde.

Banii pentru drum provin din fondurile Consiliului Județean Dâmbovița. Sunt voci care susțin faptul că vizita în Bucegi a doamnei Udrea de acum câțiva ani ar fi avut tocmai rolul de a lămuri unele aspecte cu privire la construcția stațiunii de pe muntele Nucet.

Oamenii vorbesc că, de fapt, întreaga infrastructură care este pusă la punct minuțios, face parte din înțelegerea cu israielienii.

Investitorii vor să aibe drumuri impecabile atât dinspre Dâmbovița cât și dinspre Prahova.

Urmează să se elibereze autorizațiile. Investiția în stațiunea de pe muntele Nucet se ridică la peste 100 milioane de euro.

Se vorbește de creare a 6000 de locuri de muncă. Într-un cuvânt, grupul israelian va deveni cel mai mare angajator din Dâmbovița.

View My Stats