Vara pregătirilor! Jandarmii români se antrenează asiduu la Ochiuri
Astăzi, personalul militar din detașamentele aparținând Grupărilor de Jandarmi Mobile Brașov și Cluj-Napoca își încheie stagiul de pregătire la Ochiuri.
Obiectivul stagiului l-a constituit antrenarea subunităţilor de jandarmi, de a acţiona unitar, legal şi eficient în raport cu apariţia şi evoluţia ameninţărilor la adresa ordinii publice, pentru dezvoltarea capacităţii operative, perfecţionarea cooperării între acestea şi realizarea efortului generalizat necesar îndeplinirii cu profesionalism şi competenţă a misiunilor şi sarcinilor de serviciu.
Temele cuprinse în programul de pregătire au fost centrate pe dominantele Asigurarea şi Restabilirea Ordinii Publice (A.R.O.P.) şi Intervenţia Profesională (I.P.). Acestea au un caracter practic aplicativ şi se vor desfăşura în baza de pregătire a centrului şi zonele adiacente, precum şi în zona stadionului municipal din Moreni, unde se va executa un exerciţiu complex privind acţiunea subunităţii de jandarmi pentru rezolvarea unei situaţii de criză cu ocazia unei manifestări cultural-sportive pentru restabilirea ordinii publice, conform principiului gradualităţii folosirii forţei.
Rămân încă două săptămâni la Centrul de Perfecționare a Pregătirii Cadrelor Jandarmi Ochiuri ofițeri și subofițeri din unitățile Jandarmeriei Române care participă la stagiul de formare a monitorilor de intervenție profesională.
Obiectivul stagiului îl constituie pregătirea militarilor jandarmi ca formatori în domeniul intervenţiei profesionale, astfel încât întorşi în unităţile de provenienţă, aceştia să poată transfera cunoştinţele dobândite către colegii lor, în scopul uniformizării procedurilor şi metodelor de acţiune în următoarele domenii: instruire generală în Intervenţia Profesională, dominarea fără armă a adversarului, dominarea cu armă a adversarului, tactica intervenţiei, pedagogie şi comandă.


















