DÂMBOVIŢA: Şeful judeţului participă la sesiunea plenară a Comisiilor Adunării Regiunilor Europei

Preşedintele Consiliului Judeţean Dâmboviţa – Adrian Ţuţuianu participă, împreună cu Oana Ivanov – consilier în cadrul Compartimentului Comunicare, Relații Externe, în perioada 2 – 4 noiembrie 2015, la sesiunea plenară de toamnă a Comisiilor Adunării Regiunilor Europei, eveniment care se desfășoară în orașul Winchester (Marea Britanie).
România este reprezentată la această reuniune și de delegații din partea Consiliilor Județene Argeș, Brașov, Dolj, Hunedoara, Maramureș, Prahova, Tulcea, Vaslui.
Întâlnirea urmărește însușirea de bune practici concentrate pe inovația în sectorul public și punerea în evidență a rolului fundamental al regiunilor Europei în aducerea politicilor publice mai aproape de cetățenii europeni.
„În cadrul reuniunii va avea loc și o vizită de studiu la Campusul pentru Inovație Boldrewood din cadrul Universității Southampton, precum și o întâlnire cu oameni de afaceri din zonă – cu scopul de a cunoaște experiența acumulată în domeniul strategiilor de dezvoltare regională și instrumentelor pentru cooperare interregională”, se arată într-un comunicat de presă al Consiliului Judeţean Dâmboviţa.


















