ARGEŞ: 100 de copii au călătorit în lumea poliţiştilor şi au învăţat comportamentul preventiv

Poliţiştii argeşeni au fost pentru o zi… sclavii copiilor, pentru care au organizat în centrul municipiului Piteşti un teritoriu preventiv-educativ, iar autospecialele şi echipamentele de lucru au constituit de această dată instrumente de învăţare.
Copiii s-au bucurat să descopere cum se realizează amprentarea, cum funcţionează radarul şi, evident, să stea de vorbă cu oamenii legii, pe care nu i-au iertat şi i-au supus tirului de întrebări. Cu tact, poliţiştii au „condimentat” discuţiile cu sfaturi utile privind protejarea vieţii şi a bunurilor, dar şi pentru a nu fi implicaţi în evenimente rutiere nedorite.
În final, oamenii legii au pus la cale şi o excursie la Grădina Zoologică, beneficiari fiind copiii din cadrul Centrului Şcolar de Educaţie Incluzivă „Sfânta Filofteia” Valea Mare, din oraşul Ştefăneşti.


















