BASCHET: CSM Târgovişte reprezentată de trei jucătoare la All Star Game

Federaţia Română de Baschet a făcut, la sfârşitul săptămânii trecute, publică lista cu numele jucătoarele din Liga Naţională de baschet feminin care vor participa la All Star Game. Printre baschetbalistele care vor evolua la tradiţionalul meci se regăsesc şi trei componente de la CSM Târgovişte: Ancuţa Stoenescu, Chrissy Givens şi Monique Coker. Acestea fac parte din „echipa SUD-ului”, ce va fi condusă de trei antrenori: Zoran Mikes (Sepsi Sic Sfântu Gheorghe), Dan Calancea (Olimpia Braşov) şi Mădălin Piperea (CSBT Alexandria).
Pe lângă jucătoarele de la CSM Târgovişte, „echipa SUD-ului” le mai cuprinde pe Annemarie Parău, Janeesha Jeffery, Taneisha Harrison, Stefanie Murhy, Florina Paşcalău (toate Sepsi Sic Sfântu Gheorghe), Britney Jones, Sonia Ursu (ambele Olimpia Braşov), Gabriela Cursaru (Phoenix Galaţi) şi Anca Şipoş (CSBT Alexandria).
De partea cealaltă, „echipa NORD-ului” este alcătuită din Monika Broşovszky, Megan Simmons, Monica Engelman, Laura Broomfield, Alina Crăciun (toate BC ICIM Arad), Ramona Laza (CSM Satu Mare), Valencia McFarland, Jessica Kuster, Ogowumi Agunbiade, Elisabeth Pavel, Alexandra Uiuiu (toate CSU Alba Iulia), Adina Stoiedin (Danzio Timişoara) şi este antrenată de Jose Araujo (BC ICIM Arad), Miroslav Popov (CSU Alba Iulia) şi Adriana Pricop (CSM Satu Mare).
Înfruntarea dintre cele două echipe are loc în Sala Sporturilor „Kati Szabo”, din Sfântu Gheorghe, duminică, 15 martie (ora 18:00), a doua zi după disputarea ultimului act al Cupei României. Cele 24 de jucătoare şi cei şase antrenori care vor participa la disputa din All Star Game au fost selectaţi în urma voturilor exprimate de public, de reprezentaţii mass-media şi de Colegiul Central de Antrenori. După finalizarea tuturor nominalizărilor din cadrul celor două echipe a rămas de neînţeles cum Dan Fleşeriu, antrenorul campioanei CSM Târgovişte, nu a prins banca tehnică a „echipei SUD”.
Ionuţ Parghel

















