Știri, Muntenia-Sud, România|joi, iunie 25, 2026
Sunteți Aici Home » OPINII » Fanfaronii, mereu în jurul ciolanului

Fanfaronii, mereu în jurul ciolanului 

ion obagila 1Politica devine pe zi ce trece o fanfaronadă scumpă, un mod de a fi al unor indivizi arţăgoşi, scrupuloşi, meticuloşi în atingerea interesului. Totul funcţionează după principiul inerţiei. Stăm şi aşteptăm valul. De unde mama naibii o veni, din est, din vest sau de aiurea! Ne aruncăm pe el, sub el, vedem unde ne-o duce. Să nu rămânem singuri şi nebăgaţi în seamă. Să stăm şi noi măcar în codirla istoriei.

Mulţi români cred, speră că ne va răzbuna noul şef al ţării. Preşedintele Iohannis pare că se mişcă înţelept. Îşi cunoaşte rosturile. Nu face abuz de imagine în mediul public. E altceva decât Băsescu. Echilibrat. Am intrat într-o zodie mai liniştită, mai normală. Să nu-l deochi!

Până şi premierului Victor Ponta îi place de Iohannis. Merge, din când în când, aşa de zglobiu, vesel, la Cotroceni. Se bucură că până acum nimeni nu i-a luat jucăria. Şi, uite aşa, cu Ponta pe buze ne întoarcem de unde am plecat. La fanfaronadă.

Sunt pline ministerele, instituţiile puterii de indivizi ajunşi acolo scăpătaţi din oloiul jegos al interesului, nespălat de 25 de ani. De ei, aceşti corifei ai linguşelii şi ploconelii de partid, nu este rost să scăpăm vreodată. Vor rămâne mereu de sămânţă. Se mişcă precum şerpii. Digeră încet, pe neştiute, tot ce agonisesc fraudulos. Să nu facă prea mult zgomot, să nu fie luaţi la ochi. Le convine postura de fanfaroni posesori de limuzine cu geamuri fumurii şi mult nărav de mânzaci scoşi de curând la păscut…

View My Stats