Știri, Muntenia-Sud, România|miercuri, iunie 24, 2026
Sunteți Aici Home » SPORT » ADIO, SUPREMAȚIE! CSM Târgoviște a pierdut cupa în fața ICIM Arad

ADIO, SUPREMAȚIE! CSM Târgoviște a pierdut cupa în fața ICIM Arad 

Târgoviștea a predat coroana! Noua regină a baschetului feminin este ICIM Arad. După cinci meciuri dramatice, fetele lui Dan Moraru au câștigat titlul, o performanță pe care au meritat-o pe deplin. În cele cinci jocuri, rivala Municipalului a demonstrat că reprezintă o adevărată echipă, ceea ce Târgoviștei i-a lipsit cu desăvârșire. Dincolo de scuzele care se pot găsi, mai mult sau mai puțin plauzibile, fostei campioane i-a lipsit determinarea, i-a lipsit chimia pe care ardelencele au avut-o din plin.

În această finală, CS Municipal nu a deținut niciun moment controlul fiind de fiecare dată asemenea unui boxer care-și revine din pumni și care mai izbutește câte o directă, care îi mai înmoaie picioarele oponentului. A mers o dată, a mers de două ori, dar s-a sfârșit a treia oară. Și asta pentru că grupării dâmbovițene i-au lipsit multe. Mai întâi i-a lipsit un lider. Gabriela Mărginean, cea de la care toate lumea se aștepta să fie motorul principal al echipei s-a dovedit a fi total neinspirată și nu doar în jocul 5, ci în toate meciurile din finală. Vedeta Târgoviștei din meciurile de Euroligă a fost o anonimă contra Aradului, iar acest lucru a cântărit enorm în economia partidei.

Culmea a fost că Târgoviștea a început meciul ca niciodată, având după 5 minute un incredibil 18-0. Cu sala gemând de lume, gazdele făceau spectacol pe parchet și se părea că elevele lui Florin Nini vor defila spre al 11-lea titlu. Matee Ajavon a fost vedeta primului sfert. Americanca a făcut spectacol spre disperarea lui Dan Moraru, care părea incapabil să găsească soluțiile pentru a opri tăvălugul dâmbovițean.

Sărbătoarea era în toi în tribune, însă pe teren Aradul începea să recupereze. Pe nesimțite, ICIM-ul s-a apropiat, în vreme ce de banca tehnică a Târgoviștei nu venea nicio reacție. Wirth, Givens și Risper au făcut ce au vrut cu adversarele și au redus diferența la doar 7 puncte înainte de intrarea la cabine.

După pauză, Aradul a revenit în joc în doar câteva minute. Givens a reușit câteva pătrunderi finalizate, perfect, Monika Brosovszky a marcat de trei puncte, iar galben-albastrele au preluat conducerea. Momentele excelente ale ICIM-ului au fost întrerupte doar de time-out-urile cerute de Florin Nini. Din păcate, la revenirea pe parchet nu se întâmpla nimic. Târgoviștea continua să înoate, în vreme ce Aradul zburda ca în propria-i sală.

În ultimele 5 minute o rază de soare a apărut pe strada Târgoviștei, când Kari LaPlante părăsit terenul pentru 5 greșeli personale, iar Dan Moraru a trimis-o pe teren pe tânăra Alina Crăciun. Mutarea pe care toată lumea o aștepta era ca banca tehnică a Târgoviștei să forțeze cu ambii pivoți, Kseniia Tikhonenko și Ivanka Matic, însă acest lucru nu s-a produs, iar Dan Moraru a primit un cadou neașteptat din partea omologului său de la CS Municipal. Până al final nu s-a mai întâmplat nimic pentru că dâmbovițencele nu au putut să mai oprească dezastrul.

Cum s-ar zice-n tenis, Aradul a făcut game, set, meci, iar marele trofeu și plasele coșurilor din Târgoviște au ajuns în vitrina ICIM-ului, care izbutește să obțină ceea ce nimeni altceva nu reușise până acum: a devenit campioană în orașul în care nimeni nu a avut această onoare.

Sursa: baskettgv.ro

View My Stats