Boriga şi Popescu, cu tunurile pe USL

Fostul preşedinte al Consiliului Judeţean, Florin Popescu, actualmente candidat pentru un fotoliu de deputat în Colegiul Târgovişte, şi primarul municipiului, Gabriel Boriga, au declarat răspicat, într-o recentă conferinţă de presă, că USL are la activ şase luni de incompetenţă, de abuzuri, minciună şi distrugerea reputaţiei internaţionale a României.
„Simt aceeaşi dezamăgire ca orice cetăţean referitor la minciunile şi speculaţiile care se fac în viaţa politică. USL a promis miere, atunci când a preluat guvernarea, şi ne-au dat fiere”, a precizat Florin Popescu.
Fostul preşedinte al Consiliului Judeţean spune că acesta este motivul pentru care a decis să se arunce în lupta electorală.
„Am şi ambiţia, şi experienţa, şi profesionalismul să mă bat în continuare pentru Târgovişte”.
Gabriel Boriga a fost chiar mai dur în acuzaţii decât Florin Popescu, susţinând că USL a blocat Târgoviştea, sabotând toate proiectele primarului. „De cinci luni de zile, asta face USL. Îmi doresc ca acest lucru să se termine. Mai nou, înţeleg că USL doreşte şi sabotarea proiectelor câştigate pe fonduri europene: inelul de centură şi planul integrat de dezvoltare urbană. Este cel mai josnic şi odios lucru pe care încearcă să-l facă”, a declarat primarul Gabriel Boriga.
Replica USL evident nu a întârziat să apară
„Târgoviștea nu este blocată de USL. Singurul lucru care s-a schimbat după alegerile din 10 iunie este acela că domnul Boriga și echipa lui de clienți fideli nu-și mai pot face de cap în bugetul municipiului fără minima decență de a da explicații cu privire la cheltuielile angajate.
Acuzațiile aduse Uniunii Social Liberale pe marginea proiectelor întârziate ale municipalității dezvăluie în toată urâciunea ei lipsa de argumente a unui primar care își acoperă neputinţa cu înjurături la adresa adversarilor.
Atât Reabilitarea drumului de centură, cât și Planul Integrat de Dezvoltare Urbană, ambele esențiale pentru dezvoltarea infrastructurii municipalității, sunt proiecte cu întârzieri nepermise în derulare. Întreaga responsabilitate a gestionării defectuoase o poartă domnul Boriga și echipa din jurul său”.

















