VIDEO 500 de ani de atestare documentară a satului Gemenea, sărbătoriţi cu eleganţă şi bun gust
În acest ton s-au desfăşurat sambătă si duminică manifestările prilejuite de sărbătorirea a 500 de ani de atestare documentară a satului Gemenea, comuna Voineşti. Iubitori de frumos, participanţii au îndurat cu stoicism frigul pentru a depăna amintiri şi a afla lucruri interesante din istoria aşezării. Au revenit la Gemenea o parte din fiii satului, oameni al căror nume înseamnă mult pentru România. Sunt personalităţi marcante în domeniile de activitate pe care şi le-au ales, oameni despre care se va vorbi şi în viitor.
De asemenea, s-au bucurat de acest eveniment, catalogat de primarul Dănuţ Gabriel Sandu ca fiind cel mai important din ultimii 20 de ani, şefii administraţiei publice judeţene, parlamentari, profesori din conducerea Universităţii Valahia, şefii Complexului Naţional Muzeal Curtea Domnească şi artişti de seamă, care au vernisat cu această ocazie o expoziţie de pictură.
Totodată, la Gemenea, în cadrul Căminului Cultural, a fost deschis publicului un muzeu al satului, care s-a bucurat de apreciere din partea tuturor celor prezenţi. Pentru cei născuţi la ţară, acest colţişor de istorie reprezintă un loc care trezeşte amintiri frumoase, iar pentru cei care n-au avut legătură cu lumea satului este locul unde se familiarizează cu tradiţiile de secole ale poporului român.
Sufletul manifestărilor de la Gemenea a fost lect. univ. dr. Iulian Oncescu. Domnia sa ne-a mărturisit că lucrează de doi ani pentru reuşita acestei întâlniri cu fiii satului şi că, primul pas fiind făcut, îşi doreşte ca sărbătoarea de la Gemenea să devină tradiţie. Iulian Oncescu a găsit în primarul Dănuţ Gabriel Sandu şi în ceilalţi şase membri ai comitetului de organizare (conf. univ. dr. Denis Căprăroiu, ec. Nicolae Liviu Toader, prof. Dan Iulian Mărgărit, preot drd. Mihail Alin Stroe, prof. dr. Lucica Andreescu şi ing. Teofil Simion) sprijinul de care a avut nevoie pentru a parcurge drumul de la idee la practică.
Iulian Oncescu a reuşit să-l aducă la Gemenea pe Vasile Ostanschi, primarul comunei Stulpicani din judeţul Suceava, acolo unde există cel de-al doilea sat din România care poartă numele Gemenea. Vasile Ostanschi le-a vorbit dâmboviţenilor despre Gemenea cea de la 500 de kilometri distanţă, un sătuc care este atestat documentar de pe vremea domnitorului Ştefan cel Mare şi i-a invitat pe oficialii din judeţul nostru să participe anul viitor la manifestările prilejuite de sărbătorirea a 526 de ani de atestare documentară a localităţii din Bucovina de Nord.
Sesiunea de comunicări ştiinţifice care a completat programul sărbătorii „Gemenea, trecut prezent şi viitor” le-a dat gemenenilor motive să fie mândri. Istoria acestui sat este una cu adevărat interesantă, iar viitorul se prefigurează a fi unul frumos, cu realizări îndrăzneţe.

















